वली माओवादी केन्द्रमा प्रवेशगरेपछि ,पोखरेलको एकल सरकार वनाउने सपना गुम्यो:

  ।   १९ बैशाख २०७८, आईतवार १४:३५

लुम्बिनी। तत्कालीन नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)बाट निर्वाचित बिमला वली माओवादी केन्द्र रोजेकी छन्। बिमलाले पार्टी प्रवेशपछि शंकर पोखरेलको बहुमत गुमेको छ।दाङ ३ (ख) बाट निर्वाचित वलीले नेकपाका तर्फबाट उपचुनाव जितेकी हुन। सर्वोच्चले नेकपा खारेज गरेपछिको अवस्थामा उनले माओवादी केन्द्र रोजेकी हुन्। वलीको निर्णयसँगै ८१ सदस्यीय प्रदेशसभामा एमालेको एकल वहुमत गुमेको छ। माओवादी केन्द्रका सांसद सुदर्शन बरालले वलीले माओवादी केन्द्र रोजेपछि वली पार्टीमा प्रवेश गरेको औपचारिक जानकारी प्रदेश सभालाई जानकारी गराइसकेको बताए।

वली स्वर्गीय प्रदेशसभा सदस्य उत्तरकुमार वलीकी पत्नी हुन्। उत्तरकुमार भने एमालेबाट निर्वाचित भएका थिए। सवारी दुर्घटनामा उनको निधन भएपछि भएको उपनिर्वाचनमा वली नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीबाट विजयी भएकी थिइन्। वली माओवादीमा प्रवेश गरेपछि विपक्षी गठबन्धनसँग अब सभामुखसहित ४१ सांसद पुगेको छ।

पोखरेलले आइतबार बिहान एकल बहुमतीय सरकार बनाउने योजनाका साथ मुख्यमन्त्री पदबाट राजीनामा दिएका थिए। उनको राजीनामा लगत्तै बसेको एमाले संसदीय दलको बैठकले पोखरेलको नेतृत्वमा एकल सरकार गठन गर्न प्रदेश प्रमुख समक्ष दाबी पेस गर्ने निर्णय गरेको छ। पोखरेललाई पुनः प्रदेशप्रमुखले मुख्यमन्त्रीमा नियुक्ति गरेपछि एक महिनाभित्र विश्वासको मत हासिल गर्नु पर्ने हुन्छ। एक महिनासम्म विपक्षी दल थप कमजोर बन्ने आकलन पोखरेलको रहेको थियो।

संविधानको धारा १६८ को उपधारा २ बमोजिम मुख्यमन्त्री नियुक्त भएकोमा संविधानको धारा १६८ को उपधारा १ बमोजिम सरकार गठन गर्नुपर्ने परिस्थिति आइपरेकोले नयाँ सरकार गठनका लागि मार्ग प्रशस्त गर्न पदबाट राजीनामा दिएको जनाइएको छ। संविधानको धारा १६८ को उपधारा १ मा व्यवस्थामा प्रदेशसभामा बहुमत प्राप्त संसदीय दलको नेतालाई प्रदेश प्रमुखले मुख्यमन्त्री नियुक्त गर्ने व्यवस्था रहेको छ।

यस्तै, संविधानको धारा १६८ को उपधारा २ मा प्रदेशसभामा कुनै दलको स्पष्ट बहुमत नरहेको अवस्थामा प्रदेशसभामा प्रतिनिधित्व गर्ने दुई वा दुई भन्दा बढी दलहरूको समर्थनमा बहुमत प्राप्त गर्न सक्ने प्रदेशसभाको सदस्यलाई प्रदेश प्रमुखले मुख्यमन्त्री नियुक्त गर्ने व्यवस्था रहेको छ। लुम्बिनी प्रदेशमा वर्तमान सरकारका पक्षमा लागेपछि जनता समाजवादी पार्टी ९जसपा० र नेकपा माओवादी केन्द्रले आफ्ना सांसदलाई कारबाही गरेको थियो।

यसको फाइदा मुख्यमन्त्री पोखरेललाई हुने देखिएको थियो। उनले राजीनामा दिएसँगै अविश्वासको प्रस्ताव स्वतः निष्क्रिय भएको छ। लुम्बिनी प्रदेशसभाको कुल सदस्य संख्या ८७ हो। यसमध्ये जसपाका ४ र माओवादी केन्द्रका २ सांसद निलम्बित छन्। हाल कायम रहेको सदस्य संख्या ८१ मध्ये एमालेका मात्रै ४१ सांसद छन् जुन बहुमत संख्या हो।

यसैलाई आधार मान्दै पोखरेलले हाल संयुक्त सरकारबाट राजीनामा दिएका हुन्। उनको राजीनामा स्वीकृत भइसकेको छ। एमाले संसदीय बैठकमा पोखरेलले लुम्बिनी प्रदेशसभा सचिवालयले समेत अनावश्यक रूपमा जालझेल र तिगडम गरेपछि आफूले बाध्य भएर राजीनामा दिएको बताएका थिए। तर, प्रदेश सांसद बिमला वली माओवादीमा प्रवेश गरेपछि पोखरेलको एकल बहुमतीय सरकार बनाउने योजनाका विफल हुने देखिएको छ।

 

Next Post

शंकर पोखरेल पुनः मुख्यमन्त्रीमा नियुक्त

१९ बैशाख २०७८, आईतवार १४:३५
लुम्बिनी। लुम्बिनी प्रदेशको मुख्यमन्त्रीमा फेरि शंकर पोखरेल नियुक्त छन्। प्रदेश प्रमुख धर्मनाथ प्रसाद साहले आइतबार पोखरेललाई पुनः मुख्यमन्त्रीमा नियुक्त गरेका हुन्। नेपालको संविधानको धारा १६८ को उपधारा (१) बमोजिम प्रदेश मुख्यमन्त्री पदमा नियुक्ति गरिएको प्रवक्ता चिरञ्जीवी पौडेलले जानकारी दिए। नेकपा एमाले लुम्बिनी प्रदेश संसदीय दलका नेता शंकर पोखरेलले आफ्नो नेतृत्वमा […]